Reaktörler

Harmonik filtre, özellikle yükün özelliğinden dolayı akım harmoniğinin  olduğu tesislerde, kondansatörleri harmonikli akımlardan korumak amacıyla kondansatörlere seri bağlanır ve bu şekilde harmonikler azaltılıp olası rezonans olayları bastırılır. Uygulamada, motor hız kontrol cihazlarının  harmonik akımları zayıflatılır, yüksek kalkış akımı sınırlanır ve kullanılan sigortaların nominal motor akımına göre seçilmesi sağlanır. Harmonikler bastırıldığından, motor daha az ısınır.
Harmonik filtreler üç fazlı doğru akım  motor hız kontrol cihazlarının ve tiristör ya da  IGBT tekniği ile çalışan alternatif akım motor hız kontrol cihazlarının girişine seri olarak bağlanır. Harmonik filtreler genelde  %4 gerilim düşümü elde edilecek şekilde tasarlanmıştır. Farklı gerilim düşümlerine göre de uygulama alanları vardır.
Reaktif gücün kompanzasyonu için kullanılan güç kondansatörleri, yükün özelliğinden, 50 Hz lik temel alternatif akıma ilaveten  3, 5, 7, 9, 11, 13, .. gibi  tek bileşenli harmonik akımlara da maruz kalmaktadır. Kondansatörlerin üç fazlı şebekelerde üçgen bağlanması ile,  3 ve bunun tek katları olan  9, 15 gibi harmonikler oluşmadığından,  geriye 5, 7, 11 ve daha yüksek  harmonikli akım bileşenleri kalır. Kondansatörler ve devredeki endüktif yük,  harmonik frakanslarının birinde rezonans oluşturursa, hem kondansatör gerilimi, hem de endüktif  yük geriliminin beklenmeyen yükselişi, kondansatörün izolasyonunu tahrip ederek, izolasyonun delinmesine  neden olurlar. Pratikte sık rastlanan bu arıza şeklini önlemek için her kademe grubun önüne bir reaktans bobini konur. Bu kondansatör ve endüktif empedans grubu uygulamasında, reaktans bobinlerinin projelendirilmesinde,  189 Hz  ile 210 Hz rezonans frekansları kullanılır.
Reaktörlerimize vakumda verniklenme işlemi yapılmaktadır.
Klemens çıkışlı, kablo çıkışlı, bara çıkışlı, kabinli, reaktörlerimiz bulunmaktadır.
Müşterilerimizin isteklerine göre özel tasarımlar yapılmaktadır.
Kullanım Yerleri 
Tüm elektrik-elektronik cihazlar, askeri sistemler, makina uygulamaları, güç kaynakları, ses sistemleri, telekomünikasyon, aydınlatma sistemleri, sürücüler, otomasyon sistemleri, elektrik enerjisinin kullanıldığı yerler, UPS’ ler vb.

İlgili Ürünler

Reaktörler

Saclı Trafolar

Genel olarak transformatörler, bir elektrik devresinde gerilim veya akım değerini değiştirmek için kullanılır. Elektronik sistemlerdeki kullanım şekli ise, esas olarak farklı devrelerde elektromanyetik kuplaj yapmak, alternati...